بازی های المپیک صفحه اول برنامه بازیها

پیدایش و تاریخچه المپیک

۱۳۹۸/۲/۱ ۳:۵۶:۲۸

المپیک
در کند وکاو تاریخ یونان و با توجه به آثار کشف شده تاریخ پیدایش المپیک به سال 766 قبل از میلاد می رسیم .
تیمائوس که از او به عنوان اولین مورخ یونانی نام برده می شود از مردی به نام کرابوس  نام برده که در راه رفتن سریعترین فرد در زمان خود بوده است و از او به عنوان نخستین قهرمان المپیک نام برده می شود.
 این جشنواره ادامه داشته و با پیروزی و غلبه رومیان بر یونانیان در سال 394 به دستور امپراتور روم  تعطیل شد و جای خود را به نبرد های خونین بین گلادیاتور ها و اسیران با یکدیگر و نبرد بین انسان و حیوان داد و این تعطیلی طولانی مدت به ویرانی المپیا و نیایشگاه زئوس منجر شد .   
درباره پیدایش المپیک داستانهای زیادی نقل شده است که یکی از آنها تجلیل از جنگها و پیروزیهای هرکول است همچنین
افسانه ای دیگر پیدایش المپیک را به جنگ بین زئوس نماد قدرت و پهلوانی یونان باستان و کرونوس برای تصاحب فرمانروایی بر المپیا  نسبت می دهد که درآن جدال زئوس پیروز گردید.
( زئوس و کرونوس خدایان یونان باستان بودند ) در این افسانه مسابقات المپیک را یادبود این پیروزی می داند .
در المپیک تنها مردانی که آزاد بودند حق شرکت داشتند و بردگان محروم بودند .
برای زنان در تاریخی دیگر به احترام همسر زئوس مسابقاتی برگزار می شد که فقط زنان مجرد حق شرکت داشتند .
شرکت کنندگان به صورت شخصی شرکت داشتند و نماینده شهر و یا منطقه ای نبودند آنها  افرادی ثروتمند بودند که دارایی و وقت کافی برای تمرین داشتند .
اوایل فقط مسابقه دو برگزار می شد ولی کم کم مسابقات کشتی ، مشت زنی و پرش را هم اضافه نمودند. در مسابقات دو مردان به صورت برهنه شرکت می کردند
 آرا و نظریات مختلفی در این زمینه از سوی مورخین بیان شده از جمله اینکه:
ضاهر شدن به صورت برهنه در بین عموم نشان دهنده کنترل برخویشتن است یا اینکه برهنگی لباس مخصوص اشراف بوده و یا بخشی از مراسم مذهبی بوده و نظریاتی از این قبیل ولی آنچه مسلم است یونانیان برخلاف ساکنین ناحیه مدیترانه که بر پوشیدگی تاکید دارند برهنگی را بد و شرم آور نمی دانستند.
این جشنواره کم کم رونق گرفت ودر بین یونانیان از اهمیت زیادی برخوردار شد زیرا عاملی برای ورزیدگی و توانایی جوانان برای هرنوع جنگ و تجاوز به خاک یونان بود.
همچنین از آن به گفته مورخین یونانی واحدی برای زمان استفاده می کردند وهر چهار سال یک بار برگزار می گردید.
سالها بعد که المپیای ویران و تپه های آن محلی بود برای کاوشگری ،باستان شناسی آلمانی به نام کورتیوس موفق به کشف آثاری شد و پیامد آن اندیشه احیای دوباره مسابقات المپیک به همت فردی اندیشمند و انسان دوست به نام پی یر بارون دو کوبرتن فرانسوی که خودش ورزشکار ومربی بود و جمعی از دوستانش منجر شد .
ایشان سال 1889 با برگزاری همایشی در پاریس مسابقات المپیک را مجددا پی ریزی نمودند.در سال 1896 بازی های المپیک الهام گرفته از نام المپیا ( دشتی در کشور یونان که به ثبت میراث جهانی یونسکو رسیده است.) در آتن برگزار شد و از آن پس در نقاط مختلف جهان هر چهار سال یکبار برگزار شده و از آن زمان تاکنون تنها سه دوره به دلیل جنگ جهانی اول و دوم برگزار نشده است .
المپیک دارای شعار ، پرچم و آتش یا همان مشعل است .

 

 

شعار المپیک
Citius  -  Altius  -  Furtius  یعنی سریع تر  -  قوی تر  - بالاتر که بیان کننده اهداف این جشنواره هستند.

پرچم المپیک
المپیک دارای پرچمی با زمینه سفید بدون حاشیه است که در وسط آن پنج حلقه با رنگهای آبی ، زرد ، سیاه ، سبز و قرمز است که نماد اتحاد پنج قاره می باشد .این پرچم توسط پی یر دو کو برتون در سال 1914 به کنگره پاریس ارائه شد .
بر طبق آرمان پی یر دو کو برتون  قهرمانان سراسر جهان با رعایت اصل دوستی به مسابقه های برابر و صادقانه می پردازند و هدف شرکت در مسابقات است و اساس پیروزی نیست ورزشکاران بدون توجه به نژاد مذهب و ملیت با یک دیگر پیکار می کنند و اصل خوب مبارزه کردن است.

آتش یا مشعل المپیک
در سال 497 قبل از میلاد شخصی در نبرد خونین پلانته جان سالم به در برد و به شکرانه زندگی دوباره از معبد آپولون آتش مقدس را با دویدن به محل تولد خودش آورد.
ازآن پس هر چهار سال یکبار در هر المپیک مشعلی روشن می شد وتا پایان بازیها برافروخته بود ودر آن موقع مشعل دست به دست نمی شده است . دست به دست شدن پرچم و مشعل از سال 1936 المپیک برلین رواج یافت.
اکنون برای هر المپیک مشعلی در استادیوم المپیا الیز یونان روشن می شود که در یونان دور گردانده و دست به دست می گردد سپس به کشوری که قرار است بازی ها در آنجا برگزار شود برده و گردانده  می شود که با استفاده از یک سری مشعل توسط دونده ها ، راه پیمایان ،سوارکاران و غیره این آتش دست به دست شده و آخرین دونده آن را به مشعل بزرگ می رساند و این مشعل که در طول بازی ها روشن است ودر اختتامیه خاموش می شود .
برای هر المپیک یک مشعل جدید طراحی می شود. معمولا مشعل ورزشگاه به دست یکی از اسطورگان ورزش روشن می شود
به ور مثال مشعل بازی های المپیک در آمریکا آتلانتا جورجیا سال 1996به دست محمد علی  قهرمان انسان دوست بوکس جهان روشن شد و امسال در المپیک برزیل ریو 1916از پله قهرمان افسانه ای فوتبال دعوت شده است.

محل برگزاری المپیک های تابستانی از سال 1986 تا کنون
یونان، آتن-1896
فرانسه، پاریس-1900
آمریکا، میسوری، سنت لوییس-1904
یونان، آتن-1906
انگلیس، لندن-1908
سوئد، استکهلم-1912
لغو شد-1916
بلژیک، آنتورپ-1920
فرانسه، پاریس- 1924
هلند، آمستردام-1928
آمریکا، لس آنجلس، کالیفرنیا-1932
آلمان، برلین-1936
لغو شد-1940
لغو شد-1944
انگلیس، لندن-1948
فنلاند، هلسینکی-1952
استرالیا، ملبورن-1956
ایتالیا، رم-1960
ژاپن، توکیو-1964
مکزیک، مکزیکوسیتی-1968
آلمان، مونیخ-1972
کانادا، کبک، مونترال-1976
شوروی سابق، مسکو-1980
آمریکا، کالیفرنیا، لس آنجلس-1984
کره جنوبی، سئول-1988
اسپانیا، بارسلون-1992
آمریکا، آتلانتا، جورجیا-1996
استرالیا، سیدنی-2000
یونان، آتن-2004
چین، پکن-2008
انگلستان، لندن-2012
المپیک 2016 در برزیل برگزار می شود.